Yükseköğretim Kurulu “Engelsiz Üniversite Ödülleri” başvuruları hakkında YÖK’ün ana sayfasında yapılmış olan ÖN duyuru aşağıdaki gibidir;

“Engelsiz Üniversite Ödülleri” başvuruları 2 Ocak 2023’te başlayacaktır.

Yükseköğretim kurumları 2 Ocak-17 Şubat 2023 tarihleri arasında Engelsiz Üniversite Ödülleri için başvuruda bulunabileceklerdir.

Yükseköğretim Kurulunun “Engelsiz Erişim” ve “Engelsiz Eğitim” temalarıyla yaptığı çalışmalar kapsamında düzenlediği “Engelsiz Üniversite Ödülleri”ne başvurular 2 Ocak-17 Şubat 2023 tarihleri arasında yapılacaktır.

Üniversite kampüs sınırları içerisinde engelli bireylerin tam, etkin ve eşit katılımını sağlamak amacıyla gerçekleştirilen çalışmaların tespiti, başarılı bulunanların ödüllendirilmesi ve kamuoyunda farkındalık oluşturulması amacıyla verilen ödüller “Engelsiz Üniversite Bayrakları” ve “Engelsiz Programı Nişanı” olmak üzere iki kategoride sahiplerini bulacaktır.

2022-2023 eğitim yılı için Engelsiz Üniversite Bayrak Ödülleri kategorisi kapsamında, “Mekânda Erişilebilirlik” Turuncu Bayrak, “Eğitimde Erişilebilirlik” Yeşil Bayrak ve “Sosyo-Kültürel Faaliyetlerde Erişilebilirlik” Mavi Bayrak olarak başarılı bulunan üniversitelere verilecektir.

Engelsiz Program Nişanı kategorisindeki ödül ise programlarını farklı engelli gruplarına erişilebilir kılan üniversitelerin ilgili programlarına verilecektir.

Ödüle talip olan üniversiteler başvurularını yoksis.yok.gov.tr internet adresinde bulunan “Genel İşlemler” altında “Başvuru Onay Değerlendirme Sistemi” (BODSİS) üzerinden “Engelli Birimi Temsilcisi” üzerinden yapabilecektir.

Web Duyurusu Linki: https://www.yok.gov.tr/Sayfalar/Haberler/2022/engelsiz-universite-odulleri-basvurulari-basliyor.aspx

 

Açıklama:

Resmi Başvuru duyurusu, Rektörlüğümüze ulaştığında belgenet üzerinden resmi yazı ile de bildirilecektir.

 Not:

Bayrak Başvuruları ile ilgili bilgilendirici sunum aşağıda linten ulaşabilirsiniz:

https://engelsiz.deu.edu.tr/engelsiz-universite-bayrak-yarislari/